Beyond the Ebola Battle – Wygrywanie wojny przeciwko przyszłym epidemiom ad

Prawie 100 milionów ludzi zginęło w XX wieku w wyniku epidemii hiszpańskiej grypy w latach 1918-1919 i epidemii HIV-AIDS. Badając tylko bezpośrednie koszty ekonomiczne, oszacowaliśmy, że roczne spodziewane straty z potencjalnych pandemii przekraczają 60 miliardów dolarów rocznie. Fan i in. od tego czasu dostarczyły szacunkowe dane uwzględniające ekonomiczne koszty zgonów, które sięgają 490 miliardów dolarów rocznie5. Świat poważnie niedoinwestował w wysiłki na rzecz zapobiegania i łagodzenia ryzyka chorób zakaźnych w porównaniu z innymi poważnymi zagrożeniami dla globalnego bezpieczeństwa. Komisja zaproponowała inwestycję w wysokości 4,5 miliarda dolarów rocznie – nie małą sumę, ale nie poza zasięgiem, i tylko ułamek tego, co stracimy, jeśli nadal będziemy lekceważyć gotowość. Największy składnik tej inwestycji, wynoszący 3,4 miliarda dolarów rocznie, obejmowałby inwestycje w modernizację krajowych systemów publicznej opieki zdrowotnej. Problem polega na tym, że aż do wybuchu epidemii, a ludzie zaczynają umierać, jest ograniczona polityczna atrakcyjność wydawania pieniędzy na nią; wahamy się inwestować w zapobieganie i przygotowywanie się na coś, co nie może się wydarzyć. Podobnie jak wozy strażackie z migającymi światłami i głośnymi syrenami pędzącymi do pożogi, skuteczna strategia reagowania może zapewnić dobrą politykę. Musimy jednak inwestować w ekwiwalent ognioodpornego wyposażenia, surowych przepisów budowlanych i instalacji czujników dymu i komercyjnych systemów tryskaczowych. To żmudny budynek o prawdopodobnie niepozornych zdolnościach związanych z nadzorem, diagnostyką, gotowością na wypadek sytuacji kryzysowych i protokołami kontroli infekcji, które zaoszczędzą najwięcej istnień i zminimalizują zakłócenia gospodarcze.
Wiele osób straconych podczas epidemii eboli w Afryce Zachodniej mogłoby zostać uratowane, gdyby lepiej przygotowano Gwineę, Sierra Leone i Liberię. Wiemy, co należy wprowadzić. I chociaż wymagania dotyczące finansowania są znaczne, argumenty przemawiające za globalnym bezpieczeństwem i ekonomią są przekonujące: o wiele bardziej opłacalne jest inwestowanie w gotowość niż wydawanie pieniędzy w odpowiedzi. Jeśli za kilka lat dojdzie do kolejnej epidemii wirusa Ebola, która po raz kolejny zabije kilka tysięcy ludzi, nie będziemy mieli żadnej wymówki.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie.
Ten artykuł został opublikowany 8 czerwca 2016 r. O godzinie.
Author Affiliations
Z National Academy of Medicine, Washington, DC (VJD); oraz Mossavar-Rahmani Centre for Business and Government, Harvard Kennedy School, Cambridge, MA (PS).

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
1. Moon S, Sridhar D, Pate MA, i in. Czy Ebola zmieni grę. Dziesięć istotnych reform przed kolejną pandemią: raport niezależnego panelu Harvard-LSHTM w sprawie globalnej odpowiedzi na ebolę. Lancet 2015; 386: 2204-2221
Crossref Web of Science Medline
2. Médecins sans Fronti.res. Zepchnięto do granic możliwości: rok po największej epidemii wirusa Ebola. 2015 (http://www.msf.org/sites/msf.org/files/msf1yearebolareport_en_230315.pdf).

3. Czynniki, które przyczyniły się do nierozpoznanego rozprzestrzeniania się wirusa Ebola i utrudniły szybkie powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa Genewa: Światowa Organizacja Zdrowia, 2015 (http://www.who.int/csr/disease/ebola/one-year-report/factors/en/).

4. Piaski P, Mundaca-Shah C, Dzau VJ. Zaniedbany wymiar bezpieczeństwa globalnego – ramy przeciwdziałania kryzysom związanym z chorobami zakaźnymi. N Engl J Med 2016; 374: 1281-1287
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
5. Fan VY, Jamison DT, Summers LH. Całkowity koszt ryzyka wystąpienia grypy pandemicznej. Arkusz roboczy NBER nr. 22137. Cambridge, Massachusetts: National Bureau of Economic Research, 2016.

Zamknij odniesienia
Powołując się na artykuły (10)
Zamknij Cytowanie artykułów
[patrz też: dafnegin, pyrantelum polpharma, tu vesicae urinariae ]

Tags: , ,

No Responses to “Beyond the Ebola Battle – Wygrywanie wojny przeciwko przyszłym epidemiom ad”

 1. Rooster says:

  Konieczne jest branie leków

 2. Tadeusz says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: sprzęt rehabilitacyjny[...]

 3. Mud Pie Man says:

  Konieczne jest branie leków

 4. Magdalena says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: transport medyczny[...]

 5. Marta says:

  U mnie marchewka jest zawsze obok buraka, selera czy jabłka.

 6. Married Man says:

  Article marked with the noticed of: alkomaty jednorazowe[...]

 7. Nikodem says:

  Witam, tydzień temu wykryto mi niedoczynność tarczycy a mianowicie TSH 5,620

Powiązane tematy z artykułem: dafnegin pyrantelum polpharma tu vesicae urinariae