Beyond Bathrooms – Zaspokajanie potrzeb zdrowotnych osób transpłciowych

Być może trzeba będzie wrócić do epoki rasowej desegregacji amerykańskich łazienek, aby znaleźć czas, w którym toalety są tak bardzo uważne. Ostatnio kilka państw debatowało lub przyjmowało ustawodawstwo nakazujące ludziom korzystanie z publicznej toalety odpowiadającej ich płci jako zidentyfikowane przy urodzeniu lub stwierdzone na akcie urodzenia danej osoby . 1.2 Niektórzy zwolennicy tych praw skupili się na lęku, że mężczyźni prześladowcy będą twierdzić, że są kobietami transpłciowymi, aby prześladować dziewczęta i kobiety w toaletach. Inni wyrażali witriol i wstręt do osób transpłciowych, opisując je jako seksualnych drapieżców , podglądaczy i pedofilów . Chociaż osoby transpłciowe zostały scharakteryzowane jako niebezpieczne, to osoby transpłciowe są na ogół ofiarami słownego nękania i fizyczne ataki podczas korzystania z publicznych łazienek. Sprzeciw wobec niedawnego prawodawstwa był silny w niektórych sektorach, a firmy, wykonawcy i państwa zgłaszały zastrzeżenia i anulowały planowane ekspansje, koncerty i sponsorowane przez rząd podróże. Na poziomie federalnym administracja Obamy złożyła pozew przeciwko Karolinie Północnej, twierdząc, że ustawa o ochronie prywatności i bezpieczeństwa państwa narusza prawo federalne. Wydała również pismo określające prawne zobowiązanie szkół publicznych do umożliwienia studentom transpłciowym korzystania z łazienek odpowiadających ich tożsamości płciowej. Jedenaście państw pozwał administrację w sprawie tej dyrektywy.
Chociaż kwestie te mogą ostatecznie zostać rozstrzygnięte na mocy prawa o prawach obywatelskich, łazienki mają znaczenie dla zdrowia. Osoby transpłciowe, którym zabroniono korzystania z łazienek, w których czują się bezpiecznie, mogą czuć, że nie mają innego wyjścia, jak tylko stłumić podstawowe potrzeby cielesne. Opóźnione korzystanie z łazienki może powodować problemy zdrowotne, w tym infekcje dróg moczowych lub nerek, utratę stolca i hemoroidy. Niektórzy transseksualiści powstrzymują się nawet od picia w ciągu dnia, aby uniknąć potrzeby oddawania moczu.
Kiedy osoby transpłciowe są fizycznie atakowane w publicznych łazienkach, mogą cierpieć z powodu siniaków, złamanych kości lub gorzej. Ponadto ciągły strach przed nękaniem i przemocą podczas korzystania z publicznych łazienek może mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Mówiąc szerzej, ustawy takie jak Północna Karolina wysyłają wiadomość, że osoby transpłciowe nie są mile widziane w miejscach pracy lub szkołach, wzmacniając stygmatyzację, uprzedzenia i obawy przed dyskryminacją ze strony osób transpłciowych.
Definicje wybranych terminów tożsamości płciowych. Osoby transpłciowe mają tożsamość płciową, która nie odpowiada płci przypisanej przy urodzeniu, co zasadniczo opiera się na obserwacji anatomicznej. Tożsamość płciowa odnosi się do wewnętrznego poczucia siebie jako mężczyzny, kobiety lub spoza tych dwóch kategorii (patrz tabela). Chociaż reprezentatywne badania osób transpłciowych są rzadkie, jedna z ocen sugeruje, że około 700 000 dorosłych osób w USA jest transpłciowych.3
Widoczność osób transpłciowych i poparcie dla praw osób transpłciowych dramatycznie wzrosły w ostatnich latach. Przedstawienia medialne, niegdyś zdominowane przez zabójców i komiczne stereotypy, stają się coraz bardziej powszechne, różnorodne i autentyczne. W 2015 r. Łącznie 375 firm z listy Fortune 500 zabroniło dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową, z 15 w 2002 r
[patrz też: mineta wikipedia, dzięgiel litwor, luteina dopochwowa ulotka ]

Tags: , ,

No Responses to “Beyond Bathrooms – Zaspokajanie potrzeb zdrowotnych osób transpłciowych”

  1. Toe says:

    pacjent musi leżeć absolutnie nieruchomo

  2. Iwo says:

    [..] Odniesienie w tekscie do rehabilitacja po urazach kręgosłupa[...]

  3. Robert says:

    Udar mozgu, czyli wylew nie jest diagnozowany w Polsce

Powiązane tematy z artykułem: dzięgiel litwor luteina dopochwowa ulotka mineta wikipedia