Medycyna, monopol i państwo premodernistyczne – wczesne badania kliniczne cd

Szpitale niekoniecznie były jednak zainteresowane współpracą z ambitnymi przedsiębiorcami medycznymi, a Helvétius spotkał się z oporem ze strony dyrektora duchowego i sióstr karmiących, gdy próbował usunąć czterech mężczyzn z Hôtel-Dieu, aby wyizolować i lepiej nadzorować proces w prywatnym gabinecie. rezydencja. Zwrócił się do swoich królewskich mecenasów, aby przyspieszyć sprawy, i nakazali szpitalowi, by przyjął życzenia króla i zastosował się do Helvétiusa. Proces zakończył się sukcesem, a w 1688 r. Helvétius uzyskał prawny monopol na produkcję i sprzedaż swojego narkotyku.5 Podobne wysiłki podjęte przez wojsko podjęto w Świętym Cesarstwie Rzymskim, a angielska marynarka wojenna przetestowała w XVIII wieku remedie na szkorbut. . Badania wykazały, że udane testy – nadzorowane przez praktykujących w pobliżu monarchy i prowadzone na zwierzętach, jak również na ludziach – dostarczyły krytycznych dowodów dla urzędników, którzy przyznawali monopole farmaceutyczne między 1500 a 1800 rokiem. Procesy aplikacji i testowania pozostały jednak w uścisku. nadrzędne struktury patronatu i władzy, które rządziły wczesnymi nowoczesnymi państwami.
Dziś nasze rozumienie farmaceutycznej własności intelektualnej zaczyna się od patentu, tak jak to było planowane od 1790 roku. Wcześniej monopole na sprzedaż danego narkotyku były przyznawane raczej jako dar od monarchy, niż jako prawo przedsiębiorcy. Pod koniec Oświecenia nowe liberalne pojęcia własności intelektualnej na nowo zdefiniują zdolność wynalazców obywateli do czerpania zysków z ich wynalazków jako prawa, a nie przywileju. Takie nowe przekonania wymagałyby także publicznego ujawnienia wiedzy, ograniczeń czasowych dotyczących monopoli oraz zarządzania nimi za pośrednictwem rządowych urzędów patentowych. Ale starsza, absolutystyczna forma własności intelektualnej już zmobilizowała próby farmaceutyczne w stosunku do monopoli usankcjonowanych przez państwo.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne pod adresem.
Author Affiliations
Z Departamentu Historii, Tufts University, Medford, MA (AR); i Departament Historii Medycyny, Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore (JR).

Materiał uzupełniający
Referencje (5)
1. Dannenfeldt KH. Wprowadzenie nowego leku XVI wieku: terra Silesiaca. Med Hist 1984; 28: 174-188
Crossref Web of Science Medline
2. Berthold A. Cudowny i dziwny efekt i cnota nowej terra sigillata, którą ostatnio odkryto w Germanie. Londyn: LR Robinson dla R. Watkinsa, 1587.

3. Berthold A. Außführliche Beweysung. Regensburg, Niemcy: Andreas Bürger, 1594.

4. Lunel A. La maison médicale du roi, XVIe-XVIIIe si.cles. Seyssel, Francja: Champ Vallon, 2008.

5. Paris: Archives Nationales O1 31, fol. 136v, 142r, 235r.

Zamknij odniesienia
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: rak płaskonabłonkowy rogowaciejący, mineta wikipedia, bioptron tabela naświetlań ]

Tags: , ,

No Responses to “Medycyna, monopol i państwo premodernistyczne – wczesne badania kliniczne cd”

  1. Ada says:

    Najpierw wizyta u lekarza rodzinnego

  2. Marcelina says:

    Article marked with the noticed of: okulista wrocław[...]

  3. Mr. Peppermint says:

    Jak masz bule takie jak ja to musze ci wspulczóc tylko

Powiązane tematy z artykułem: bioptron tabela naświetlań mineta wikipedia rak płaskonabłonkowy rogowaciejący