Medycyna, monopol i państwo premodernistyczne – wczesne badania kliniczne

Próby kliniczne są tak integralną częścią współczesnej medycyny, że uważamy je za produkty naszej współczesnej epoki. Jednak ponad 400 lat temu badania kliniczne już odegrały istotną rolę w pośredniczeniu w stosunkach między państwem, rynkiem narkotykowym i konsumentami. Badanie wykorzystania badań klinicznych jako narzędzia marketingu i licencjonowania leków w Europie od XVI do XVIII wieku ujawnia zaskakującą historię zaangażowania rządu w proces certyfikacji obiecujących leków. Większość leków sprzedawanych we wczesnych nowoczesnych europejskich aptekach nie była poddawana rygorystycznym testom. Ale leki sprzedawane poza aptekami przez nielicencjonowanych empirystów – którzy czasami otrzymywali oficjalne pozwolenie na sprzedaż konkretnego leku – wymagały dokładniejszej analizy. Do 1500 roku Hiszpania i Włochy miały dobrze ugruntowane procesy, w których empirycy mogli uzyskać specjalne licencje na leki. Chociaż inne regiony potrzebowały więcej czasu na ustanowienie oficjalnych praktyk, próby stały się ważnym narzędziem w uzyskaniu wsparcia rządowego.
Śląska Terra Sigillata. Górny panel pokazuje próbki śląskiej terra sigillata. Na dolnym panelu widać 1749 rycin rzekomego cudownego narkotyku i antidotum; dwa ryciny w lewym górnym rogu to konkurencyjne okazy od Andreasa Bertholda.
Science Museum London, Wellcome Images; Houghton Library, Harvard University
Na przykład w 1580 r. Górnik o nazwisku Andreas Berthold (1610 r.) Podróżował po Niemczech, by reklamować cudowny narkotyk i truciznę antidotum zwaną śląską terra sigillata, zrobioną ze specjalnej gliny wykopanej ze wzgórz na obrzeżach miasta Striga (obecnie Strzegom , Polska) i przetwarzane na małe tabletki (patrz zdjęcia). Podobnie jak wiele antidotum, był reklamowany jako panaceum, skuteczny przeciwko wszelkim rodzajom trucizn, a także wielu chorobom, w tym zarazie. Lekarz miejski Strigi, Johannes Montanus (1531-1604), rzekomo odkrył narkotyk, ale Berthold stał się jego głównym sprzedawcą i rzecznikiem prasowym. Zamiast po prostu wysuwać roszczenia dotyczące skuteczności leku, poprosił władze o samo przetestowanie go.
W trzech znaczących przypadkach lekarze, książęta i przywódcy miast prowadzili badania obejmujące zatrute osoby badane. Burmistrz Jülich w Niemczech przeprowadził niewielką próbę, w której dał jednemu psu silną dawkę trucizny, a następnie antidotum, a kolejny pies samą truciznę. Pierwszy pies żył; drugi umarł. Wilhelm IV, książę Hesji-Kassel (1532-1592), kazał swoim lekarzom przeprowadzić podobną próbę leku Bertholda u ośmiu psów, używając czterech różnych trucizn. Tylko połowa psów otrzymała antidotum i wszystkie przeżyły. Pozostałe psy umarły w wielkiej agonii – z wyjątkiem jednej, która wyzdrowiała po tym, jak książę zlitował się nad nią i zaoferował połowę dawki leku. Po tych głośnych sukcesach inny książę, Wolfgang II z Hohenlohe (1546-1610), przeprowadził w 1581 r. Testowanie śląskiej terra sigillaty na potępionym zbrodniarzu w 1581 r., Aby sprawdzić, czy działa on na ludzi, jak i na zwierzęta . więzień przeżył, dostarczając dalszych dowodów na skuteczność.
Wszyscy trzej władcy przekazali Bertholdowi oficjalne opinie o testach, podpisane i zapieczętowane, potwierdzające sukces leku
[patrz też: luteina dopochwowa ulotka, dzięgiel litwor, bioptron tabela naświetlań ]

Tags: , ,

No Responses to “Medycyna, monopol i państwo premodernistyczne – wczesne badania kliniczne”

 1. Toolmaker says:

  Wyrostek może obecnie jest nic wielkiego

 2. Little General says:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu pokrowce antyroztoczowe barierowe[...]

 3. Mr. Peppermint says:

  Nic nie piszą o potasie

 4. Trip says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: operacje piersi katowice[...]

 5. Alicja says:

  Ja wole sie przebadac co roku

Powiązane tematy z artykułem: bioptron tabela naświetlań dzięgiel litwor luteina dopochwowa ulotka