Toksyczne działanie digoksyny związane z klarytromycyną

Glikozydy cyfrowe i antybiotyki makrolidowe są często przepisywanymi lekami. Erytromycyna przedłuża klirens digoksyny poprzez zmianę flory w dalszej części jelita, która metabolizuje digoksynę do różnych nieczynnych związków, które można znaleźć w kale i moczu. Po spożyciu erytromycyny przez pacjentów otrzymujących digoksynę doustnie lub dożylnie, tworzenie tych metabolitów zmniejsza się i stężenie digoksyny w surowicy znacznie wzrasta.1 Klarytromycyna może mieć podobny wpływ na metabolizm digoksyny. Zgłaszamy wystąpienie podwyższonego stężenia digoksyny w surowicy i toksycznego działania digoksyny podczas leczenia klarytromycyną u pacjenta otrzymującego długotrwałą terapię digoksyną.
Pacjentką była 81-letnia kobieta z nadciśnieniem i prawidłową czynnością nerek. Przez ponad pięć lat przyjmowała doustnie 0,25 mg digoksyny doustnie w celu leczenia przedwczesnych skurczów przedsionków i doustnego podawania 25 mg atenololu doustnie w celu leczenia nadciśnienia. Cztery dni po rozpoczęciu stosowania klarytromycyny (500 mg dwa razy na dobę) na zapalenie oskrzeli rozwinęły się nudności i splątanie, a ona trafiła do szpitala. Jej stężenie digoksyny w surowicy wynosiło 3,7 ng na mililitr; było to 1,0 ng na mililitr osiem tygodni wcześniej. Stężenie kreatyniny w surowicy w chwili przyjęcia wynosiło 0,7 mg na decylitr (62 .mol na litr). Elektrokardiogram ujawnił przedłużony odstęp QTc (440 msec). Digoksyna i klarytromycyna zostały przerwane. Objawy pacjenta uległy poprawie w ciągu dwóch dni. Trzy dni po przyjęciu stężenie digoksyny w surowicy wynosiło 1,0 ng na mililitr, a jej elektrokardiogram był prawidłowy. Terapię digoksyną wznowiono w dawce 0,125 mg na dobę po wypisaniu jej ze szpitala. Cztery tygodnie później jej stężenie digoksyny w surowicy wynosiło 0,8 ng na mililitr.
Podobny pacjent został opisany na niedawnym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Farmaceutycznych2. Ze względu na coraz częstsze stosowanie klarytromycyny, klinicyści powinni być świadomi możliwości zatrucia digoksyną u pacjentów przyjmujących jednocześnie oba leki.
Shari R. Midoneck, MD
Orli R. Etingin, MD
New York Hospital-Cornell Medical Center, Nowy Jork, NY 10021
2 Referencje1. Lindenbaum J, Rund DG, Butler VP Jr, Tse-Eng D, Saha JR. Inaktywacja digoksyny przez florę jelitową: odwrócenie przez antybiotykoterapię. N Engl J Med 1981; 305: 789-794
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Taylor JW, Gammenthaler SA, Rape JM. Klarytromycyna (Biaxin) wywoływała toksyczność digoksyny. Przedstawione w American Society of Healthcare Pharmacists Midyear Clinical Meeting, Miami, grudzień 1994. streszczenie.
Google Scholar
(17)
[podobne: pcum kielce, agrocentrum kielce, dafnegin ]

Tags: , ,

No Responses to “Toksyczne działanie digoksyny związane z klarytromycyną”

  1. Crash Override says:

    Tabletki łyka tylko po ich spożyciu

  2. Borys says:

    [..] Odniesienie w tekscie do stomatolog lublin[...]

  3. Jokers Grin says:

    Witam, tydzień temu wykryto mi niedoczynność tarczycy a mianowicie TSH 5,620

Powiązane tematy z artykułem: agrocentrum kielce dafnegin pcum kielce