W trosce o pacjentów: krytyka modelu medycznego

Nieżyjący już Allen Barbour, były szef Oddziału Ogólnej Medycyny Wewnętrznej i szef Kliniki Diagnostyki Stanforda, był legendarny wśród studentów, mieszkańców i współpracowników za swoje poparcie dla opieki skoncentrowanej na osobie. Stwierdza: Opieka skoncentrowana na osobie oznacza konkretnie zapoznanie się z osobistą sytuacją pacjenta w jego kluczowym związku ze źródłem choroby. Opieka nad pacjentami, ukończona na krótko przed jego nieoczekiwaną śmiercią w 1993 roku, jest dziedzictwem Barbour s 40 -letnia kariera w nauczaniu, stypendium i opiece nad pacjentem. Książka znajduje wadę we współczesnym modelu medycznym i jej nacisku na patofizjologię organiczną, farmakoterapię i zaawansowane techniki. Barbour argumentuje z taktem i stanowczością, że model medyczny po prostu nie działa pod opieką większości pacjentów, ponieważ nie uwzględnia on psychospołecznego kontekstu życia pacjentów. Barbour twierdził, że to niepowodzenie skutkuje świadczeniem opieki za pomocą ślepych. Zauważa, że choroba organiczna stanowiła chorobę u około jednej trzeciej jego pacjentów. Zaburzenia czynnościowe doprowadziły pacjentów do kliniki w innej trzeciej. Jednak w pozostałej trzeciej części przypadków pacjenci rzeczywiście mieli proces chorobowy, ale faktyczna choroba – czyli wszystkie objawy i niepełnosprawność – była spowodowana głównie przez stres psychospołeczny niezwiązany z samą chorobą.
Pojęcie opieki skoncentrowanej na osobie Barbour różni się od modelu medycznego, który koncentruje się na chorobie pod wieloma względami. Jego podejście koncentruje się na osobach, a nie pacjentach; choroba, a nie choroba; zrozumienie sytuacji osobistej, nie tylko sytuacji biologicznej; ocena kliniczna, a nie sama diagnoza; uzdrowienie zamiast leczenia; współpraca z pacjentami, a nie tylko leczenie ich; i osiągnięcie zdrowia, a nie wykorzenienie choroby. Rola lekarza w opiece skoncentrowanej na pacjencie jest zaangażowana, a nie odwiązana. Barbour podkreśla odpowiedzialność indywidualnego pacjenta w zakresie utrzymania zdrowia i zapobiegania chorobom, z lekarzem działającym jako partner.
Opieka nad Pacjentami składa się z trzech części: Potrzeba perspektywy skoncentrowanej na osobie , Emocji i objawów emocjonalnych oraz Opieki skoncentrowanej na osobie . Najważniejsze punkty są ilustrowane przypadkami, które zwiększają trudność, gdy przechodzimy przez książka. Tekst jest przytaczany skrupulatnie, z cytatami do najnowszej literatury z medycyny klinicznej, oprócz klasycznych artykułów XX wieku.
Książka ma orientację psychosomatyczną, ale najwyraźniej nie jest podręcznikiem w psychiatrii. Zamierzona publiczność obejmuje internistów, lekarzy rodzinnych i innych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Przesłanie książki jednak wyraźnie rozciąga się na lekarzy specjalizujących się w specjalności i subspecjalizmie. Pielęgniarki, doradcy duszpasterscy i sprzymierzeni pracownicy służby zdrowia również skorzystają z tego przesłania.
Barbour s Caring for Patients to doskonała lektura. Pisanie jest wyraźne i przejrzyste. Autor był wyraźnie troskliwym, współczującym i troskliwym lekarzem. Jego krytyka modelu medycznego jest jakościowa, w przeciwieństwie do innych, bardziej ilościowych krytyków, takich jak książka Robin M Dawes, House of Cards: Psychology and Psychotherapy Built on Myth (New York: Free Press, 1994). Krytyka Barboura wynika z jego obawy, że praktyka medyczna przekształciła się w przedsiębiorstwo, które często nie ma związku z osobistym życiem pacjentów. Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia, którzy podzielają taką perspektywę, będą smakować ten klejnot książki.
William C. McGaghie, Ph.D.
Northwestern University, Chicago, IL 60611

[przypisy: luteina dopochwowa ulotka, pyrantelum polpharma, dafnegin ]

Tags: , ,

No Responses to “W trosce o pacjentów: krytyka modelu medycznego”

 1. Sebastian says:

  może powodować powikłania, niezależnie od doświadczenia lekarza

 2. Henryk says:

  [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: logopedia[...]

 3. Hightower says:

  Kolejna sprawa to otyłość na osiedlach

 4. Oliver says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: grzybica[...]

 5. Wiktor says:

  U mnie szybko udalo sie wrocic do normalnego funkcjonowania

Powiązane tematy z artykułem: dafnegin luteina dopochwowa ulotka pyrantelum polpharma